1 דקות קריאה

קיימת סברה שהשימוש בארגזי פלסטיק מזיק יותר לסביבה מארגזי עץ. מחשבה זו נובעת בעיקר מהתדמית שהפלסטיק רכש לעצמו כמוצר של תעשיות הנפט. מוצרי הפלסטיק לשימוש חד פעמי כמו שקיות גופיה או גביעי מזון המסיימים את חייהם לאחר שימוש אחד אכן מזיקים לסביבה.

המציאות שונה לחלוטין באריזה לשימוש רב פעמי המיוצרת מפלסטיק. מדידת פליטות הפחמן לאורך כל חייו של הארגז  מוכיחה היטב כי הוא השימוש בארגז הפלסטיק מגן על הסביבה במידה רבה מעל השימוש בארגזי העץ.

ארגז פלסטיק או ארגז עץ - מה יותר טוב לסביבה ולמנהל הלוגיסטיקה? כלכלה מעגלית

מהלך חייו של ארגז עץ

העץ המשמש ליצור ארגזי העץ, נכרת ביערות שונים ברחבי העולם. בולי העץ הכרתים ביערות מועברים למנסרות ומועבדים ללוחות. הלוחות משונעים באוניות  ונשלחים ללקוחות המייצרים מהם ארגזים. לאחר היצור הארגז מסופק ללקוח לטובת אריזת המוצר ומשלוח המטען. עם ההגעה ליעד, המוצר נפרק, הארגז העץ סיים את חייו ונשלח לפסולת או למחזור. החל מכריתת העץ וכלה בתהליך המחזור שלו, נפלטים גזים רעילים המזהמים את הסביבה. עם הכריתה, מפסיק גם תהליך הפוטוסינתיזה בה קולט העץ את הפחמן באוויר כמזון לצורך התפתחותו.  כאן מסתיימת התמיכה של העץ בהגנה על הסביבה, ומתחיל תהליך זיהום האוויר של שרשרת ההספקה.

מה עדיף ארגז פלסטיק או ארגז עץ? לוגיסטיקה מעגלית, פורום לוגיסטיקה מעגלית, פורום כלכלה מעגלית

מהלך חייו של ארגז מפלסטיק

ארגז הפלסטיק מיוצר מפולימרים שמקורם בתעשיות הנפט. הפולימרים, מעובדים בתהליכים כימיים ובקווי יצור למוצרים. ההנחה המוטעית שאריזת פלסטיק מזהמת יותר מאריזת עץ נובעת מכך שבתהליך יצור הפלסטיק נפלטים גזים רעילים, והאריזה קשה להשמדה בסיום חייה. התחנות בתהליך היצור של ארגז הפלסטיק דומות לאלו של ארגז העץ. חומרי הגלם מעובדים לארגז, בו נארזת הסחורה ונשלחת ללקוח. בתום המסע הראשון לחייו , הארגז יכול לשמש שוב ושוב לשינוע מוצרים נוספים, פעמים רבות. ארגז הפלסטיק מתוכנן מראש כך שיהיה חסין למשלוחים ויגן על המוצרים שהוא משנע לאורך שרשרת ההספקה. בתום המסע הראשון של ארגז הפלסטיק אין צורך לייצר שוב את הארגז ואפשר להשתמש בו פעמים רבות.

ארגז פלסטיק או ארגז עץ – מה שומר יותר על הסביבה?

ניתן להגיע להפחתה של כ 70% בזיהום האוויר בשימוש בארגז הפלסטיק!  שני המקורות לצמצום המשמעותי בפליטת הפחמן הם ביטול כריתת העצים וביטול תהליך היצור. על מנת לבצע חישוב מדויק, צריך לדעת מהם מקורות חומרי הגלם ומיקום מפעלי היצור, אולם החסכון הפליטות הוא עצום בכל קנה מידה!

תועלות נוספות של ארגז פלסטיק על ארגז עץ

בנוסף לחסכון בזיהום הסביבה שמייצר השימוש בארגז הפלסטיק, יש תועלות משמעותיות נוספות המתקבלות במעבר מהשימוש בארגזי העץ:

  • חסכון כספי – השימוש לאורך זמן מפחית את עלות השימוש ליחידה
  • חסכון כספי – רכש אחד בתחילת התהליך המחליף רכש שוטף לאריזה מתכלה
  • חסכון כספי – אין הוצאות פינוי להשמדה של ארגז העץ בסוף שרשרת ההספקה
  • שמירה על המטען – ארגז הפלסטיק חסין יותר ושומר טוב יותר על המוצר במהלך השינוע
  • שמירה על המטען – ארגז הפלסטיק מונע חדירת מים
  • בטיחות עובדים – ארגז הפלסטיק יציב יותר בזמן האחסנה ומפחית תאונות עבודה

ניתן לאמר בביטחון מלא שארגז פלסטיק לשימוש רב-פעמי שומר על הסביבה טוב יותר ארגז עץ

המאמר נכתב על ידי נעם הנקין, מנכ"ל ושותף אקוהנדלינג

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.