1 דקות קריאה

סיכום הרצאתו של עז כץ, מנהל מנהל התעשיות במשרד הכלכלה בוובינר פורום לוגיסטיקה מעגלית. 

הנושא של כלכלה מעגלית הוא נושא ליבה, החדשנות של כלכלה מעגלית זה מנוע צמיחה משמעותי לתעשיה ואנחנו פעילים בזה בהיבט של פרויקטים שרצים ויוצאים לדרך ונותנים מענה לתעשיה.

מנהל תעשיות מגבשים תכנית לאומית לכלכלה מעגלית, יש הרבה מפגשים ויוזמות סביב כלכלה מעגלית - ואני שמח על היוזמה לעשות מיקוד מאמץ סביב הלוגיסטיקה, זה נושא שלא נגענו ויש פה הזדמנות אדירה לקדם את זה דרך המשקפיים של הלוגיסטיקה.

כלכלה מעגלית היא כלכלה דלת פחמן 

מנהל תעשיות אמונים על פיתוח התעשיה, ממוקדים בשלושה יעדים מרכזיים:

1. ממוקדים לשיפור הסביבה העסקית עובדים מול הרגלטורים בממשלה, מקדמים רפורמות כדי שנקודת הפתיחה של התעשיה תהיה טובה, תיאומים בין רגולטורים שונים ומהלכים גבוהים שצפוים להגיע להסדרים בקרוב.

2. סיוע לתעשיה להטמיע חדשנות  - יצוא מתקדם והיבטים של כלכלה מעגלית, כל אגף אמון על ענף מסוים ומייצר אסטרטגיה לענף בתעשיה ומוביל בהיבטים של רגולציה.
סביב לוגיסטיקה - אם אין את הקשר בין הספק למוצר - זה כשל בציר הלוגיסטי, אם המוצרים לא חוזרים חזרה ליצרן או לאותו קמעונאי מוכר לא נוכל לסגור את הלופ - דוגמאות של סודה סטרים, נספרסו לששימוש חוזר .
מוקמים סטארטאפים שמנסים למצות את הפוטנציאל של השימוש החוזר כמו LOOP - הלקוח לא יצטרך לקנות את מיונז ההינצ הבא שלו הוא מקבל את היינצ אחרי שמנוקה באריזה שהיא במהותה שימוש חוזר וככה הם יעבדו עם כל המותגים הגדולים.

3. חיזוק תשתיות המחזור - מקימים כמה מפעלים של מחזור פט וייצור פט של מחזור פלסטיק. שימוש חוזר - משימוש חוזר של מוצרים / יד 2, כמו טמפו שיצאו עם קו חדש של מוצרי בירה שאפשר להתשמש בהם בצורה מעגלית.

כיוון נוסף - שדות תעופה בעולם הפחיתו את המכרזים לקנות תאורה ומנורות ולייצר אור וחימום בגובה מסוים אלא יצאו מכרזים על כמות האור שהם רוצים בשדות התעופה, פיליפס זכו במכרז כזה בהולנד - כי הם יודעים להפחית תאורה כשהתנועה פוחתת, שדה התעופה משלם על רמת האור ולא על מספר המנורות - לקנות את השירות ולא את המוצר.

הרגולציה כבר כאן

באיחוד האירופאי מתחילים לתת קנסות, ההנחיות שיצאו לפועל בינואר 2021 באירופה ובארהב החלו מהלכים דומים מתגלגלות לתעשיה המקומית, הן צריכות לדעת איך להתאים את עצמם לרגולציה ועכשיו צריך לדעת איך ליצר אריזות בהתאם לרגולציה.

מיזמים של המשרד לכלכלה

 ייצור עם משאבים יעילים יותר - הקמנו מרכז להתיעלות במשאבים -מיפוי של כל ההזדמנויות שניתן לייצר עם פחות חומרי גלם פחות משאבים - כדי לאפשר לתעשיה לעשות קפיצת מדרגה משמעותית, מעגלי ידע שלמים שחסרים בשביל לנוע קדימה.

 סבסוד -קיימים מגוון פרויקטים שאותם המשרד מסבסד בין 50-70%. המפעל יקבל סבסוד לעשות את השינוי הזה למעבר לכלכלה מעגלית במטרה לצמצם לוחות זמנים של התעשיה כדי לנוע בציר של כלכלה מעגלית ולעמוד בדרישות השונות של השוק והרגולציה.

סימביוזה תעשיתית - לאחר פילוט מוצלח יצאו עם פרויקט נוסף  - כל זכיין ממפה את כל יצרני הפסולת במרחב תל אביב צפונה ותל אביב דרומה - הפסולת שמוצאת את דרכה להטמנה - אותו זכיין מייצר ממקום שבו מוצאים את היצרן של הפסולת לשדך אותו לצרכן של פסולת. זיהינו בפיילוט מאות עסקאות כאלה שיצאו לפועל. מזהים מקומות שבהם יש העדר ידע ויכולת וכל הפרויקט נותן מענה לחיבור. לדוגמא אבקה מחומר של מפעל לבנייה עבר למפעל של מילוי דלתות. פסולת בנייה - יש בישראל 250 מליון שח בשנה שנזרק בפח ויכול לחזור בחזרה לענף הבנייה. צריך להבין איך אפשר לקשור בין הפסולת לבין הענף עצמו - מהלך שגדל סביב הפרויקט של הסמביוזה

מנהל תעשיות פועלת עבור התעשיה:

  • הנגשת ידע לסיוע לכלכלה מעגלית
  • הקמת קהילה
  • השענות על הכוחות בשוק כדי שנניע את הקהילה
  • תמיכה בפרויקטים מעגלים ברמה של השקעות הון
  • סימביוזה מעגלית
  • התאמת תקינה שיכולה להאיץ את השימוש בחומרי גלם ממוחזרים
  • פיתוח סוגיות רגולטוריות
  • הגדלת הרכש הציבורי
  • חדשנות - להניע חדשנות 
  • פיתוח תעשית המחזור
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.